Itt találod a videó szöveges változatát
Az utolsó időszakban fokozódnak az izgalmak benned is, már nagyon érzed, hogy szeretnéd karodban tartani, biztonságban tudni a babát, de ez még egy fontos fejlődési időszak, amit a mai modern orvostudomány is maximális odafigyeléssel támogat.
- Igaz panasz mentesség esetén, csak a szükséges UH vizsgálatokat végzik el.
- Ellenőrzik a magzat növekedését (születési súlybecslést végeznek)
A harmadik UH. vizsgálat (30-32. hét)
A kisbaba növekedése milyen – biometriai adatok megállapítása azért is fontos, mert ha túl nagy a mérete, akkor ismételt vizsgálatok szóbajöhetnek, pl. hogy a terhességi cukorbetegségre fenn áll-e és szükséges-e egy megfelelő diéta.
Természetesen itt már van szerepe a baba genetikai adottságainak (szerepet játszanak a méretei alakulásában), ha pl. nagyon magas (180 cm-es) szülei vannak, akkor természetes, hogy a baba is hosszabb lesz, és ez fordítva is igaz, ha a felmenők is, szülők is alacsonyabbak (160 cm körüliek), akkor itt már a baba is kisebb (rövidebb) lehet.
- Magzatvíz mennyiségét
- Méhlepény és a magzat helyzetét
- Fejlődés rendellenesség megállapítása is eddig valamit nem tudtak már kiszűrni.
- Magzat nemének és szülés idejének pontosítása is megtörténik
- Magzatfekvését (vagyis a méhben lévő helyzetét nézik, irányba fordult-e már?)
35-36 hét nagylabor vizsgálat is történik
Az utolsó vérvétel, ahol a májfunkció, vesefunkció, ellenanyag, kismama állapota, véralvadási paraméterek stb. vizsgálata történik meg.
Átbeszélik az orvosokkal azt is, hogyha esetleges császármetszésre kerülne majd sor, akkor az milyen helyzetek hozhat, vagyis ebben az időben ideális lehet egy beszélgetés az adott intézmény aneszteziológusával is, még akkor is, ha műtétes világra segítést szeretnénk elkerülni.
Egy ilyen, nyugalmasabb, mindent tisztázó helyzetben könnyebb lesz készülni a váratlanra is akár, hogy egy esetleges szükséges beavatkozáskor ne az aktuális stersszben, két fájás között kerítsenek sort.
36. héttől hetente 1x CTG vizsgálatra is szükség lesz, hogy a kisbaba szívhangját ellenőrzi tudják.
Mi is ez a CTG?
A Cardiotocograph (egy gép) és az abból kijövő eredmény (hullámokat, görbéket ábrázoló lap) a cardiotocogram-nak a rövidítése.
Ez a szóösszetétel arra utal, hogy a vizsgálat a magzati szívhangokat (a cardio-t) rögzíti és a toco szó a méhösszehúzódások rögzítésének tényét jelenti.
Egyszerre van szükség minkét adatra, vagyis, hogy a méh összehúzódások alatt megfigyelhessék, hogy hogyan változik a kisbaba pulzusa. Értelemszerűen erre már a 38.héttől és a vajúdás alatti időben van leginkább szükség.
Elkezdik már hamarabb is, mivel a CTG-vel ugye ellenőrizni lehet, hogy a méhlepénynek a babát ellátó funkciója megfelelő-e.
Ez egy hosszabb 20-30 perces monitorozott vizsgálat, amikor gumipántokkal érzékelőket rögzítenek a kismama hasára és rögzítik, hogy a méh működése mellett, magzat mozgás alatt, hogyan változik a magzati szívhang.
Ha valaki nyugalmi helyzetben van, akkor a pulzusa kb. 72, ha felmegy a 4,5 emeletre (edzettségtől függően) 80-120 között lehet. Vagyis arra vagyunk kíváncsiak, hogy amikor mozog a baba, és amikor nem, illetve amikor méh összehúzódások vannak, és amikor nincsenek, akkor hogyan alakul egyik-másik helyzetben a kisbaba pulzusa.
A magzat egységben él az anyával, ha az anyai szervezet nehezen viseli a terhességet, az a babának sem könnyű. Emellett tudnod kell, hogy természetes jelenség az is, hogy a méhlepény a várandósság alatt fokozatosan elöregszik, hiszen funkcióját nemsokára teljesen beteljesíti. A várandósság alatt a kisbaba oxigénellátását, táplálást végezte, és az orvostudomány ezzel az eszközzel megfigyelheti, és csaknem időben észreveheti hogyha már tölti be megfelelően a szerepét.
A szülés alatt a méh összehúzódás is egyfajta stresszhelyzetet okoz, ha azt látják egy kisbabán, hogy a mozgása és a szívműködése nem teljesen optimális, akkor szükségessé válhat, hogy a kisbaba hamarabb megszülessen, és elkezdje a méhen kívüli légzést, táplálkozást, de amíg azt látni, hogy a méhlepény el tudja látni megfelelő tápanyaggal, oxigénnel a kisbabát, addig ez a vizsgálat egy jó eredményt fog nekünk mutatni, és a kisbabánk maradhat, növekedhet a pocakunkban tovább.
A CTG-t sokszor NST-nek is szokták hívni, ami arra utal, hogy nonstressztesz, vagyis nem egy aktív méhtevékenység alatt zajlik, hanem egy nyugalmi, kényelmes fázisban zajlik (amikor ugye nincs egy aktív vajúdásban a test, nincs méhösszehúzódás.)
Hogy történik a vizsgákat?
A várandósság alatt:
Olyan 20-30 perces időpontot kap a várandós – jellemzően a szülésznőnél – amikor egy kényelmes fotelbe leülve ráhelyezik ezeket a gumipátos érzékelőket, és beszélgetnek. Ha a vizsgálati görbe és a kismama jelzése is azt mutatja, hogy a baba nem mocorog (vagyis alszik), akkor a vizsgálat eredményessége érdekében megpróbálják felkelteni a babát, vagy mozgásra ösztönözni. Hiszen, ha a mozgásra szépen változik a szívhang, akkor az eredménynek örülünk, a babát a méhlepény még rendben kiszolgálja.
Hogyan bírhatják mozgásra a babát?
Ha nem kezd mocorogni, az anya hangjára „kérésére”, hasfal simogatására, akkor úgy, hogy anya valamilyen édességet eszik, vagy egy berregő, rezgő hangot kibocsájtó eszközt tesznek az anya hasfalára, amire felébred és mozogni kezd.
Kitekintés:
vannak országok, ahol a CTG vizsgálatokat nem végzik olyan nagy rutinnal, kötelezően, mint nálunk, vagy nem olyan gyakorisággal. Bár minden nehéz helyzetben lévő magzatot nem lehet kiszűrni, hiszen ez is csak heti 1x 20 perces megfigyelés, ettől még máskor lehet rosszul a baba, mégis mi ennek a bevett gyakorlatnak is örülünk.
Az a kisbaba, aki ebben a 20 percben nem mocorog, vagy nincs fájástevékenység, akkor egy picit provokálni szokták, (felébresztik) hogy meglássák, hogy van a kisbaba, ha épp nem alszik.
38. hét vizsgálata Uh vizsgálata
Ez egy utolsó orvosi konzultáció, egy hivatalosan utolsó alkalom a szülés előtt.
Uh-on megfigyelik:
- hogy helyezkedik el a kisbaba, jó irányba van a kisbaba feje, (haránt vagy farfekvésessel a születés nem optimális lefolyású)
- lemérik a méretét is (néha tévedés lehet a méretben, nem szabad megijedni, ha pl. túl nagyra becsülik – ezzel előmozdítva a születés nehezítettségének gondolatát. A koponyacsontok összefekvése a szülés előtti kisebb és nagyobb méretű babáknál is megkönnyíti a fej áthaladását a hüvelyen, a többi testrész pedig keskenyebb már, mint a fej.
Nem a kisbaba mérete határozza azt meg, hogy hüvelyi szülés lehet-e vagy sem. A kisbaba nem passzív szereplője az eseményeknek, vannak, akik nagyon aktívan képesek forogni, alakulni, hogy ők hüvelyi úton meg tudjanak születni.
Összefoglalva:
30. hét
- Terhesgondozás (vérnyomásmérés, testsúlymérés, tanácsadás)
- Vizeletvizsgálat
- Harmadik szűrő ultrahangvizsgálat (A magzat növekedési ütemének vizsgálata)
- 4D-s ultrahang DVD felvétel és/vagy fotó ideje
32. hét
- Terhesgondozás (vérnyomásmérés, testsúlymérés, tanácsadás)
- Vizeletvizsgálat
- Magzati szívhanghallgatás
34. hét
- Szülészeti kontroll
- Terhesgondozás (vérnyomásmérés, testsúlymérés, tanácsadás)
- Vizeletvizsgálat
- „B” csoportú streptococcus szűrés
- Magzati szívhanghallgatás
36. hét
- Terhesgondozás (vérnyomásmérés, testsúlymérés, tanácsadás)
- Szoptatási tanácsadás
- Vérkép
- INR (véralvadási faktor vizsgálata)
- Májfunkció
- Vizeletvizsgálat
- Streptococcus szűrés
- CTG – kardiotokográfia vizsgálat
- NST – Non stressz teszt
- Méhtevékenység mérés
- Magzati szívműködés vizsgálata 20 percig – szülész orvos általi kiértékeléssel
- Védőnő családlátogatásra érkezik, felkészítés a szülésre, szoptatásra, újszülött fogadására
37. hét
- Labor eredmények megbeszélése
- Terhesgondozás (vérnyomásmérés, testsúlymérés, tanácsadás)
- Vizeletvizsgálat
- Ultrahangvizsgálat
- A magzat fekvése, nagysága, magzatvíz mennyisége, lepény állapota.
- Flowmetria (áramlásmérés a magzati keringés mérése UH-gal)
- CTG
38 – 39 – 40. hét
- Szülészeti kontroll megbeszélése
- Terhesgondozás (vérnyomásmérés, testsúlymérés, tanácsadás)
- Vizeletvizsgálat
- CTG
- Flowmetria
Terminus után (40. hét) kétnaponta is megtörténnek ezek az utóbbi vizsgálatok
Bízom benne, hogy a III. trimesztert bemutató tananyag segítségedre volt a várandós időszak gyors áttanulmányozásában. Esetleg szép felismerést hoztak benned, vagyis érzed már, hogy milyen csodálatos is ez az időszak, ez a magzati és anyai fejlődés, változás.
Amennyiben segítségre, tanácsra, egyéni érzések, élmények átbeszélésére lenne szükséged, feltétlenül kérj konzultációt, készüljünk együtt!