Az előző leckében megismerted, hogy milyen a babád, amikor ellaszik, illetve jópár fontos infót is kaptál az alvásról. Úgy sejtem, hogy számodra is fontos, hogy megfelelő legyen a baba alvása, de részletezzük, hogy miért fontos, hogy jól aludjon a babád. Mi történténik ilyenkor a babád testében?

II-es tudatállapot

4. Az aktív alvás szakszában álmodik a babád – Mi jellemzi ezt a típusú alvást?

Az álom fázis legszembetűnőbb jellemzője, hogy a baba (és amúgy minden ember) csukott szemhéja mögött gyorsan mozog a szem, ezért szakkifejezéssel gyors szemmozgásos alvásnak, angolul Rapid Eye Movement-nek hívjuk, de magyarban is gyakori a rövidítéses megnevezése: REM-fázis.

Ilyenkor tehát:

  • Csukott szemek, amelyek néha megrebbennek
  • Szemhéj alatti szemmozgás (REM – álom fázis állapot)
  • Ezek a szemmozgások már a magzatnál is megfigyelhetőek. Ezt ultrahangos felvételekkel állapították meg.
  • Nagyobb testi aktivitás
  • Mozgathatják karjaikat, lábaikat, nagyobb babák foroghatnak is.
  • Szabálytalan, akár gyorsabb légzés
  • Arcmozgások megfigyelhetőek
  • Fintorognak, mosolyognak, grimaszolnak
  • Kevésbé nehéz felébreszteni
  • Általában ebből a fázisból ébred fel
  • A csecsemő még mosolyoghat is
  • Jobb reagáló képesség

Miről álodik a baba?
Sajnos erre én sem adhatok pontos választ. Az biztos, hogy a nap során nagyon sok információhoz jut, és ezeket fel kell dolgoznia. Amint elalszik, máris REM fázisba kerül, ellentétben a nagyobb gyerekekkel, akiknél a mély alvás (vagyis a következőben bemutatott tudatállapoti szakasz) időszaka megelőzi az álmodás időszakát, de azért hogy annyira ne legyen egyszerű a helyzetünk, a teljesség kedvéért azt is tudnod kell, hogy a kutatók a mély alvás fázisában is mértek álom fázist, vagyis mély alvás alatt is előfordul álom szakasz, mégis egyáltalán nem ez a jellemző. Ezért ezt a REM-fázist az aktív szakaszhoz rendeljük.

Mi történik ilyenkor a baba testében?
Az agy vérellátása fokozott, amely kedvezően hat a tanulási folyamatokra, erre tehát mindenkinek szüksége van. A babáknál is megfigyelték, hogy ébredés után élénkebb lesz a figyelmük, jobban be tudják fogadni az információkat, érzékszerveik hatékonyabban működnek.

III-as tudatállapot

  • A mély alvás – Mi jellemzi ezt a típusú alvást?
  • Szemhéja csukva, mozdulatlan
  • Testi aktivitás hiánya
  • Csak néha rándul meg hirtelen a test vagy a száj, szopó mozdulatok is lehetnek, de általában az egész arca ellazul, nyugalmat sugároz.
  • Nyugodt, szabályos légzés
  • Nagyon nehéz felébreszteni
  • Ha felébresztik, gyorsan visszaalszik
  • Általában nehezen reagál

Mi történik a mély alvás fázisában?

Erre a szakaszára is szükségünk van, hiszen ez alatt regenerálódik a szervezetünk. A vér a fejlődésben lévő izmokhoz áramlik, növekedési hormonok szabadulnak fel, gyorsul a sejtek osztódása. Szerintem számodra sem kérdés, hogy a megfelelő mennyiségű és minőségű alvásra a gyermeknek és a felnőttnek egyaránt szüksége van az egészséges élethez.

Az újszülött az alvási időszak felét (kétharmadát) aktív, másik felét (egyharmadát) nyugodt alvással tölti.
Ezek körülbelül fél óránként folyamatosan váltakoznak.
A felnőttek esetében a REM fázis kb. az egyharmada, a babáknál fele vagy kétharmada a teljes alvás időszaknak.

Neked is, hiába van kisgyermeked, akiről gondoskodnod kell, az alvásra szükséged van, az Anya Tananyag Bázis ezért több tananyaggal is segít téged abban, hogy elérd és helyén kezeld a saját magadra fordított időt is. Tehát a kétféle fő alvástípus – a mély alvás fázisa és az álom (REM) fázisa – egy alvásidőszak alatt többször is váltja egymást. Amióta van okos órám én is nyomon tudom követni az alvásomat.

KÉP

Az 1-es képen azt láthatod, hogy a közel 7 óra 20 perces alvásomból mennyi volt a mély (sötét lila) és álom (rózsaszín) alvás aránya.

A kettő között pedig a könnyed, felületes alvás is megjelenik (világos lila színnel) a diagrammon.
KÉP

A 2-es képen azt láthatod, hogy vannak ébren töltött időszakaim is. Illetve itt azt is láthatod, hogy az alvással töltött időm is lényegesen lecsökkent.
Nyilván nem kérdés számodra, hogy melyik reggel ébredtem kipihentebben, és biztos vannak ötleteid arra, hogy miért ébredtem fel annyiszor az éjjelen.

Ez a két kép most már biztosan megmagyarázza neked, hogyan is működhet egy felnőtt ember alvása. Természetesen egy csecsemő alvása nem ilyen, mint az enyém. Sőt lényeges változás áll be a te alvásodban is, ha a gyermeked épp beteg. Ha jól megfigyelted a képeket, láthatod, hogy a 2021. szeptember 3-ai és 2-ai alvások elemzését mutattam be. Már nem emlékszem, hogy betegség volt-e vagy más indokolta, hogy éjjel felkeltem, de az biztos, hogy mindkét éjjel éjfél után mentem aludni és negyed 8 körül keltem fel. Az is igaz, hogy amikor újszülött babához keltem fel, akkor sokkal többet ébredtem, rövidebb volt az éjjeli alvás ideje, de voltak napközbeni alvásaim. S az havis és az éves átlag alvások elemzése mutatta ki legszebben, hogy mindig voltak olyan napok, amikor szinte behoztam a kimaradt órák számát.

Havi és éves szinten is érdemes figyelned az alvásaidat. Elemezd és értékeld, hogy milyen volt 1-1 időszak. Mert természetesen emlékezetesek maradnak a kialvatlan éjszakák, és előtte is ott áll a kép, amikor csak 3,5 órát alaudtam, de sosem szabad elfelejteni, hogy simán behozzuk a lemaradást, csak valahogy arra nem hívjuk fel a figyelmünket. S az is fontos, hogy mennyi volt a mély alvás szakasza az alvásunk összképében.

Tehát egy felnőtt ember is álmodik, neki is van aktív és mélyen alvás fázisa. Ő is felébred a váltakozások között, de minél idősebbek vagyunk, annál könnyebben visszaalszunk, és sokszor nem is emlékszünk ezekre az ébredésekre.

Minél kisebb a baba, annál kisebb a gyomra, így sokszor kell „megtölteni”. Ezért már érthető, hogy a szakaszok váltakozásakor, a szendergő, felületes alvás időszakában, éhséget érezhet, ami miatt aztán a teljes felébredésig is eljuthat, ezért általában éjszaka is szüksége van táplálékra, megnyugtatásra, visszaaltatásra.

Amikor a mély és/vagy aktív alvási időszaknak vége lesz, akkor a babád ébredezik az I-es tudatállapot részeit figyelheted meg nála ismét, csak most visszafelé!

Felületes alvás, Szendergés majd az Álmosság fázisa, ahol az álom és az éberség határán van a babád, úgy is mondhatom, hogy ezt a 3 szakaszt még váltogatja is, vagyis vissza-vissza aludhat – álmosságból ismét felületes alvásba kerülhet, majd ismét elkezd felébredni.

Milyen a baba amikor ilyenkor?

  • Kinyitja-becsukja a szemét
  • Tekintete üveges, tompa, a semmibe mered, mondhatjuk úgy is, hogy ködös a tekintete.
  • Éberségből az elalvásba: szemhéja elnehezedik és szépen lassan lecsukódik.

Attól függően, hogy miért ébred fel (éhes vagy más diszkonfort érzete van, vagy csak épp végetért nála egy szakasz), felébredhet gyorsan, “rossz kedvűen”, jelezve feléd, hogy segítsd kielégíteni szükségleteit vagy vissza is aludhat, ha minden rendben van. Ha ebbe a fázisba kerül, akkor alvás után már könnyebb az ébresztés / ébredés.

Mikor lehet ez fontos?
Például, ha a babád elalszik melletted, vagy az autóban, akkor a mély alvás fázisában könnyebb őt áttenni a kiságyába, míg ha az álom-ébrenlét fázisában tennéd, valószínűleg felébresztenéd. Nálunk például a kutya ugatás vagy a “postás becsengetése volt az ébresztője olykor.

Ha pedig altatás következne, akkor ebből a fázisból könnyebben jut el az alvásba, akár egyedül is, de ezt életkora, biztonsága és a szokás is befolyásolja.

Ez egy combos fejezet volt, de szusszanj egyet, mert a többi lecke már nem lesz ennyire tömör, viszont annál érdekesebb!