Miért születünk meg 9 hónapra, magatehetetlenül, miért nem később, fejlettebben?
Nos, ez egy nagyon izgalmas kérdés, amire sokan keresik a választ.

Születéskor a baba feje – a nagy méretű agya miatt -, testhosszának mintegy negyede, ráadásul elég nehéz is az arányokat tekintve. Hónapokba telik majd mire egyáltalán képes lesz hosszabb időre, önerőből megtartani a kis buksiját. Egy újszülött szinte mindenben mások segítségére van utalva. Az önálló megfordulástól vagy a felüléstől is még hónapokra van. Az első levegővétel csupán egy a sok csodálatos átalakulás közül, amelyen egy újszülött átesik a világrajövetele után, élete első napján.

Hogyan is él a baba születés előtt az anyaméhben?
Tudod, én a Kisgyermek fejlődési életútját a fogantatástól számolom, így ez a tananyag tehát már a 4. szint. Vagyis a baba életének első 3 szintje még a pocakban töltött időről szól. Milyen is ez az élet?

Létezése elején vígan lubickol, forgolódik a pocakban. Hónapokon át a magzatvízben, azaz folyadékban lebeg, egészen más erőviszonyok hatnak rá. Majd fokozatosan csökkent a mozgástere, sőt egy idő után már szinte kényelmetlenné válik számára a helyzet. A születés után tehát még a gravitáció érzése is új neki, sőt már nem szűk, átölelő számára a tér.

Nincs igazán tudásunk arról, mit is élhet át a magzat a születéskor. Arról viszont egyre több, hogy mennyi mindent tudnak már a babák, amikor világra jönnek. Engem mindig elképesztettek ezek a kutatások, és sokan még mindig nem ismerik ezeket. Az is az egyik célom, hogy mielőbb eloszlassak sok berögzött tévhitet, ezért több babakutatásról is beszámolok neked, hogy azon keresztül meséljek az újszülöttek bámulatos tudásáról.    

A fej az oka mindennek?
Talán az már nem újdonság, hogy annak ellenére, hogy a baba még nem beszél, nagyon sok mindent megért már a világból. És még mennyi mindent tud már egészen kiskorában! Nézzük, mik ezek!

A születés után még hónapokig magzatként élünk
Dr. Daniel Lieberman antropológus a Harvard-i Egyetemen is ezt a tudást kutatja. Látványos eredményeit most röviden összefoglalom neked:

Már említettem, hogy az ember a testéhez képest óriási aggyal jön a világra. Ez az agy a megszületés után nagyon gyors iramban növekszik tovább. Tulajdonképpen ez az egyik oka annak, hogy olyan sokáig tart, amíg felnövünk, hiszen életünk első hónapjait gyakorlatilag még mindig magzatként éljük. Csak éppen ez a magzat már nem az anyaméhben fejlődik.

„Ha ez így van, akkor miért nem maradunk még az anyaméhben?” – kérdezhetnéd tőlem te is.

A válasz egyszerű: ennek fizikai oka van. A testhez képest az ember agya nagyobb, mint az élőlények többségénél. A nagyméretű agynak, vagyis a fejnek, át kell préselődnie az anya szűk szülőcsatornáján, vagyis a medencéjén.

És az ősember, ő hogyan csinálta?
Hogy még több és kézzelfoghatóbb magyarázatunk legyen, ismerd meg Kelly Rosenberget, a Delaware-i Egyetem munkatársát, aki az emberelődök kövületeit tanulmányozza azért, hogy kiderítse, miért éppen akkor születünk, amikor.

Mielőtt elmesélem, hogy a kutató mit is írt erről, engedd meg nekem, hogy egy kicsit lényegretörő legyek. Nyilván fontos minden információ, de azért is írom le minél több kutató nevét, hogy ha jobban érdekel a téma, te magad is utána tudj olvasni.

Egy személyes gondolatot hadd szuszakoljak most be ide. Többen tudják rólam, hogy hiszek Istenben, és olykor meg is kapom, hogy „ha hiszel Istenben, akkor nem kellene tagadnod, hogy majmoktól származunk.” Nos ez nagyon izgalmas téma, és én tökéletesen össze tudom egyeztetni a vallásommal ezeket a tudományos állításokat. Hogy hogyan, arról egy beszámolót tervezek készíteni. Amint elkészült, ide linkelem majd. Addig is, engedd meg nekem, hogy ugyanolyan lelkesedéssel beszéljek a születésünk, létünk csodájáról, még ha tudományos alapokat is teszek hozzá.

Térjünk most vissza Kelly Rosenberg kutatásaira, aki azt mondja, hogy a körülbelül 8 millió éve élt majomszerű, csimpánzhoz vagy gorillához hasonló ősünk még lényegesen könnyebben megszülhette kicsinyét. Volt elég helye, így az szinte kicsusszant belőle. Viszont a fokozatos növekedésnek, fejlődésnek köszönhetően egy mai baba agyának mérete már más.

Így a magzati fejlődésnek véget kell érnie akkor, amikor még pont át tud férni a baba feje az anyja szeméremcsontjai között. Ráadásul azzal, hogy két lábon járunk, ez a rész sokkal keskenyebb is, mint egy négy lábon közlekedő csimpánznál.

Az emberszabású majmok, például egy csimpánz szülőcsatornája az elejétől a végéig ugyanolyan alakú. A kölyök feje akadálytalanul végig haladhat rajta, mert sok hely van számára. Ellentétben más állatokkal, amelyek mindig egyedül szülnek, az ember e fejlődésnek és nehezített születésnek köszönhetően mások segítségére szorulhat a szüléskor. Így talán az is érthető, hogy az orvostudomány fejlődése előtt, a múltban, a nők jelentős része szülés közben meg is halhatott. Ezért nem meglepő, hogy minden mai nőben van egy nagyon erős, régről eredő halálfélelme is a szülés/születés kapcsán.

A szülés, születés témaköre éppen ezért igen bőséges átbeszélendő dolgot ad nekünk, anyáknak és baba-mama szakértőknek. Ezeket igyekszem tananyagok formájában átadni, de ha úgy érzed, hogy neked személyes megbeszélésre van szükséged, konzultáljunk!

A baba útja a szülőcsatornán át
Lehet, hogy tanultál róla gyerekként, hogyan is születik a baba, de nagyon sok leendő anyának kész kincs volt ez a videó, amit most megmutatok. Nézd meg te is, hogy megtudd, hogyan halad át a baba a szülőcsatornán! Ez a gyönyörű animáció az egész szülés folyamatát bemutatja. Figyeld meg minden részletét, különös azt, hogy milyen kis fordulást kell tennie a babának a szülőcsatorna végén, hogy kiférjen.

Általában az első babák születése a legnehezebb, mármint ami a fizikai határokat illeti, de a lényeg, hogy ha tovább maradnánk az anyaméhben, az agyunk mérete miatt sosem férnénk át a női medencecsonton és a kitágult szülőcsatornán sem. Épp ezért ez a 9 hónap az ideális, akkor is, ha még hosszú időre van szüksége a babánknak az önállósághoz.

Hogyan is fog változni a baba feje, vagyis az agya mérete a születés utáni időben.

Az agy növekedése
A baba agya az első évben több, mint a kétszeresére nő. Ennek fényében azt hiszem egyértelmű, hogy a 9. hónapra történő születésünk egy precízen megtervezett kompromisszum eredménye. Ha fejlettebben jönnénk a világra, nem volnánk ennyire magatehetetlenek, a fejünk viszont akkora volna, hogy beszorulna a szülőcsatornába. Ha korábban születnénk meg, akkor a szülés ugyan könnyebb volna, de még fejletlenebbek lennénk, és a koraszülöttség minden kockázatának ki lennénk téve. Így való igaz, hogy közvetlenül születésünk után törékeny az életünk, de szerencsére általában van, aki gondoskodik rólunk.

A szülő-gyermek kapcsolat ezért lesz erős és hosszan kitartó. Vagy ez pont, hogy nem következmény? Érdekes kérdés, a Szelényi Anya Akadémián sok-sok tananyagban beszélünk majd ezekről is.

Viszont nem csak a gondozó személy törődésén múlik az első órában az életünk, hanem akár az apukán vagy egy sokat jelen lévő nagyszülőn is.

A következő leckéből megtudhatod, hogy a sérülékeny kisbabák mégis milyen védekező mechanizmusokkal érkeznek a világra.