Itt találod a videó szöveges változatát
A magzat fejlődése az anyméhben a 15-20. héten.
Ismét hoztam egy látványos videót, mit fogsz megismerni benne?
A 15. és 20. hét között a babád mérete több, mint a duplájára nő. A test növekedésével párhuzamosan az idegrendszere is gyorsan fejlődik. Idegei összekötik az agyát a test többi részével, az agyból az agytörzsön keresztül haladva, lefelé a gerincen. Elkezdi kinyújtani a törzsét és a végtagjait. A baba csontváza is változik, a puha porc kezd csontossá keményedni. Ez először a karokban és a lábakban történik meg. Az érzékszerveinek fejlődése felgyorsul. A baba agya speciális területeket jelöl ki a szaglás, ízlelés, látás és tapintás számára. Ebben a szakaszban a baba már hallhatja a szívverését és a külvilágból érkező hangokat.
Elsősorban édesanyja hangját, de a környezetében lévők beszédét is hallja, ezért olvass fel vagy énekelj boldog dallamokat neki.
Lehet, hogy a babád most még a hüvelykujját is szopja. Kb. a 18. héttől tapasztalni fogod a terhesség egyik legizgalmasabb részét, érezni fogod a babád mozgását, könyökléseit, lábai gyengéd rúgásait. Az elkövetkező hetekben még erősebbé és gyakoribbá válik a magzatmozgás észlelése. A 20. héten a baba súlya 300 grammnál kicsit kevesebb, hossza körülbelül 25,4 cm tetőtől talpig, akkora, mint egy banán. Ez a hét nagy mérföldkő: a terhességed félideje.
Megnézem a videót a magzatról!
Ismerd meg a magzat fejlődését egy újabb videóban.
A 21. és a 27. hét között a babád érintésérzete az egyedi ujjlenyomatokkal együtt fejlődik. Amikor megdörzsölöd vagy gyengéden megnyomod a hasadat, érezheted, hogy a babád válaszként mocorog vagy rugdos. Érzi a saját arcát, valamint bármit, ami elérhető, beleértve a köldökzsinórt is. Ez készteti arra, hogy folytassa az érintés érzetével való kísérletezést és ezáltal finomítsa azt.
A 23. hét körül a babád már tud nyelni, nem sokkal később észrevehető a magzati csuklás is. Ne aggódj, ez normális része a fejlődésnek! Előfordulhat, hogy a babád naponta többször is csuklik, ez gyakori jelenség. A tüdeje milliónyi apró ágat képez és fejlődik, hogy képessé váljon majd a születés utáni oxigénfelvételre és -leadásra, de már ilyenkor elkezdi gyakorolni a légzést. Tulajdonképpen a belégzéssel kis mennyiségű magzatvizet mozgat be és ki a tüdejébe.
Ha valamiért bekövetkezne a koraszülés, a 24. héttől a csecsemő – jelentős orvosi segítséggel – képes a méhen kívül is életben maradni. A 27. héten a baba szemhéja reflexként kinyílhat, de ekkor még nem fókuszál, nincs tárgykövetés.
Nyitott szemmel, de vékony szemhéján keresztül is érzékeli a fényt és pupilla reakciói is vannak már.
Ajka formálódott és a nyelvén most már apró ízlelőbimbók vannak. Súlya közel 900 gramm és körülbelül 36 cm hosszú.
Megnézem ezt a videó is! Elképzelhető, hogy csak a Youtube-on tudod megnézni a videót, és az kéri, hogy jelöld be, elmúltál-e 18 éves, vagy tájékoztat, hogy a videó „felkavaró” lehet, jelöld, hogy meg szeretnéd nézni. A felvétel egy szuper animáció a magzatok fejlődéséről.)
Összefoglalva:
12-17. hét:
- Hossza kb. 15 cm.
- A fejen a bőr áttetsző.
- A porcok csontosodnak
- Szopómozgás megfigyelhető
- Magzatvizet nyel és ürít.
- Meconium (magzatszurok) képződik a bélben
- A máj és hasnyálmirigy működik.
- Kialakul az íz érzés.
20. hét:
- Hossza kb. 20 cm.
- Szemmozgások megfigyelhetővé válnak.
- Testét puhaszőrzet borítja (lanugo), mely segíti a magzatmáz megtapadását (így védi a baba bőrét a felázástól).
- Kialakulnak a körmök.
- Növekednek az izmai.
- Differenciált hallás
- Fájdalomérzete van.
24. hét:
- 28 cm-es hossz
- Súlya kb. 725 gramm
- Reflexei működnek
- Kialakul az ujjlenyomat
- Alveolusok vannak a tüdejében, ezzel megalapozva a légzést, amit már most gyakorol, azzal, hogy tüdejébe be-ki áramoltatja a magzatvizet.
- Alvás-ébrenlét váltakozása és REM-fázisok is megfigyelhetőek
28. hét:
- Majdnem 40 cm,
- 1,5 kg
- Itt már fejlett idegrendszerről beszélnek a kutatók. Nyilván messze van még attól, amit egy felnőtt idegrendszer tud, de alapvetően ilyen idősem már megvan benne az élet alapjainak legfontosabb tudástára.
- Gyors agyfejlődés jellemzi
- Kinyitja és becsukja a szemét
- Az egyensúlyszerv alapjai fokozatosan kialakulnak (a születés utáni 18 hónapig ez bőven fejlődik majd még).