Itt találod a videó szöveges változatát

Érdemes végig gondolnod, hogy te hogyan készülsz az új élethelyzetedre, a babás életre? Mihez hasonlítható élmény, amikor kiderül, hogy babád lesz? Mindenkinek mást jelent:
Vártad vagy nem vártad? Első gyerek lesz vagy sokadik? Baráti társaságod, közösséged támogatása vár rád vagy magány?

Emlékszel a külföldi munkalehetőséges példámra? Nem mindegy, hogy mi lesz ott alapból, amit nem kell magaddal vinni vagy megvenni? (Használtan, nem új állapotban is jó neked?)

Ehhez nagyon hasonló az is, amikor a kisbabád körül szeretnéd beszerezni a szükséges dolgokat.

Fontos szempont az is, hogy mit engedhetsz meg magadnak? Mert mondjuk kaphatnál használtam egy babakocsit, de világ életedben arra vágytál, hogy ezt te válaszd ki, ha majd babád lesz, és most, hogy eljött ez a nap, és továbbra is fontos számodra, hogy te döntsd el, hogy milyen legyen ez a babakocsi, és számolsz ennek a költségével, és így hiába kaphatnál egy használtat, te úgy döntesz, hogy ezt megveszed.

A babakelengye összeállításának titka, hogy vizsgáljuk meg a beszerzendő dolgokat aszerint, hogy:

  1. számodra fontos-e, hogy vadonatúj, általad kiválasztott legyen-e
  2. vagy megfelelő az is, ha jó állapotú, de már “használt”
  3. vizsgáld meg a szerint is, hogy számodra fontos-e vagy sem, hogy te válaszd ki az adott dolgot, vagy lehet-e “ajándék” is, ahol nem feltétlenül a te ízlésed, tudásod alapján történik a kiválasztás
  4. természetesen rendelkezhetsz már olyan dolgokkal, amiket javasolnak, akkor ez egy fontos plusz szempont.
    (pl. „nem kérek ajándékba, használtan és újonnan sem kell fésű a babának, mert a puha fésű, ami nekem van, az pont jó lesz majd neki is”.)
  5. S végül, ha már informálódsz és tanulsz a kisbabás életről, tudatosan eldöntheted, hogy mely ajánlások lesznek azok, amelyek nem kellenek majd nektek.
    (Ide sorolom azt is, hogy
    te szoptatni szeretnéd a babádat, akkor nem szerzel be cumisüveget,
    vagy ha tudod, hogy már nem lesz koraszülött a babád, ezért bizonyos dolgokra nektek emiatt sem lesz szükségetek.)

    Itt általában fordítva szoktam gondolkodtatni az anyákat:
    – Ismerjék azokat a dolgokat, amiket speciális esetben be kell szerezni, járjanak esetleg utána vagy tudhatják is, hogy honnan kell megvenni (pl. a „sterilizálót” vagy a „szoptanitot”), ha esetleg majd kell, de ezeket csak akkor vegyék meg vagy szerezzék be, ha úgy alakul az életük.

Szóval ezt az 5 szempontot érdemes végig gondolni minden egyes tételnél, vagyis fontos az önismeret, hogy ne akarjunk mások példája nyomán működni, mert az egy csapda lenne, és sok-sok fölösleges költséggel járna.

  1. Ne essünk túlzásokba, és ne vásároljunk meg minden terméket, amit a reklámok javasolnak.
  2. Figyeljünk a saját igényeinkre és lehetőségeinkre, és ne kövessünk vakon mások példáját.
  3. Mérlegeljük, hogy melyik terméknél fontos számunkra, hogy új legyen, és melyiknél megfelelő egy használt is.

Drága kismamik, ne essünk abba a hibába, hogy megvesszük az összes cuki terméket, amit a reklámok sugallnak. A legtöbb esetben nincs is szükség rájuk.