Itt találod a videó szöveges változatát

(Az alábbi felsorolás, nem mindenkinél, nem minden esetben jelentkezik.)

Mellek megduzzadása, feszülése
A mellek megduzzadása általában az egész várandósság alatt tart, de a feszülésük rendszerint néhány hét után enyhül.

A mellbimbó pigmentáltabbá (sötétebbé) válik
Úgy tartják, hogy e testi változás azért alakult ki, hogy majd ezzel segítse a test az újszülöttet a mell megtalálásában.

Ugyancsak elképzelhető a mellek viszketése, bizsergése vagy elnehezedése is
Ez általában a 4-8 héten kezdődik el és rendszerint az első terhességkor intenzívebb.

Fáradékonyság, álmosság, aluszékonyság, olykor szédülés
Érzelmi és tudati beszűkülés jelenik meg, a figyelemmegosztás csökken, melynek célja a szervezet átállása és energiái átcsoportosítása a gyermeke intenzív fejlődésére.

Émelygés, hányinger, hányás
Gyakran “reggeli rosszullétnek” is hívják, igazából bármely napszakban előfordulhat. Kísérheti bővebb nyáltermelődés is. Leggyakrabban reggel egy pár óráig tart, majd alábbhagy. Rendszerint a várandósság 4-8 hetében kezdődik (az utolsó menstruációs ciklus első napjától számítva).

Több magyarázat, nézet is létezik a reggeli rosszullét jelenségére:

  • Bővebb a gyomorsav termelődése, valamint a nyelőcső záróizma ellazul, emiatt fordulhat elő savas felböfögés, gyomorégés, reflux (amit súlyosbít később a terhes méh nyomása is), így a várandós nők sokkal könnyebben hányhatnak.
  • Fokozott HCG termelődés (a 12-14. hetében éri el csúcspontját, utána pedig a HCG hormonok mennyisége rohamosan csökkenni kezd és a „reggeli rosszullétek” általában a második trimeszter elején elmúlnak.)
  • Külvilágtól való elhatárolódást segíti elő a hányás, mely a 12. hétig tartó érzékeny embrionális fejlődést védi a potenciálisan káros anyagoktól azzal, hogy megválogatja, szelektálja, szűri és csak a legszükségesebbeket engedi be az anya szervezetébe. Vagyis előjön az undorodás egyes ételektől, míg ezzel szemben más étel megkívánása is elindul, olyanoké is, amiket előtte nem is szerettél.

Szagok, ízek érzékelésének megváltozása
Az addig kedvelt szagok, illatok rosszullétet okoznak, és egyéb szagokra is sokkal érzékenyebbé válsz, ha várandós vagy. Mindezt a megnövekedett ösztrogénszinttel magyarázzák. Jellemző a savanyú ízek utáni vágy (ecetes uborka) jellemző.

Ne lepődj meg ezen, és tekints erre úgy, hogy ezek ösztönös jelensége bizonyos ízek megkívánása vagy elutasítása a magzat védelmét szolgálják. Az ösztöneidre való odafigyelést ébresztgetik fel benned, ami majd a kisbabád gondozásában is fontos lesz.

Bélmozgások lassulnak, puffadás, székrekedés
A hormonális változások hatására a simaizmok ellazulnak, csökken a belek perisztaltikus mozgása, emiatt pedig a béltartalom továbbítása. Ez az oka a gyakran jelentkező székrekedésnek. Étrendi változtatásokkal ez a probléma csökkenthető.

Deréktáji fájdalom, alhasi feszülés
A méh növekedése, a tartószalagok megfeszülése okozhatja. Végigkísérheti a várandósságot. A növekvő magzat gyakori mozgásai is kiválthatnak alhasi megkeményedést.

Gyakori pisilési inger
A hormonváltozás hatására küldi a szervezet az ingert pisilésre, majd a terhességed végén a megnövekedett méh nyomhatja a hólyagodat, ami így egyértelműbb és sűrű jeleket küld arra, hogy kiürítsük.

Fejfájás, migrén, szédülés
Befelé fordulás, melankólia

Fokozott lelki érzékenység
Csökkent szexuális vágy – megnövekedett vágy

Bármelyik előfordulhat. Mindkét tünet evolúciósan magyarázható.

A nő a megnövekedett vágyával az utód felneveléséhez elengedhetetlenül szükséges apát kívánja maga mellett tartani – a szexualitás a kapcsolat karbantartó funkciója, oxitocin hormon termelődésével jár, ami itt a kötődést biztosítja a pár között.

Csökkent vágy: a szexualitás célja a fogamzás, s mivel az utód már megfogant, ezért jelentőségét veszítette.

Tehát bármelyiket is tapasztalod, nem kell meglepődnöd. Beszéld át a pároddal, orvosoddal, és alakítsatok aszerint, ahogy jól esik. Az ösztönöd általában jól működik, engedd neki meg, hogy azt érezze, amit érez. Amennyiben az orvosod szabad utat adott az intimtásra, de benned vagy párodban erős a gátlás, félelem, mindenképpen konzultáljunk, oldjuk fel ezek, keressünk magyarázatokat.

Súlygyarapodás
Érzékeny fogsor, fogszuvasodás, fogínyvérzés
Várandóssági hangulatváltozások

Ingerlékenység, szorongás, hangulati labilitás, izgatottság. Az első trimeszter egyik fő témája az elfogadás-elutasítás. A várandósság elfogadása egyúttal a fenti tünetek elfogadását is jelenti.

A lelki változások jelentősen függenek a várandós attitűdjétől, eredeti énképétől és a várandósságához való viszonyától.

Többnyire ennek a jelentősége, hogy felkészülj a babás felelősségekkel teli időszakra.

Öröm és az aggodalom kettőssége jellemzi az első trimesztert. Készülj erre te is és a környezeted is! Támogatásuk fontos, beszélj a félelmekről, pároddal vagy akár orvosoddal, vagy keress engem is akár konzultáció keretén belül.

A következő részben az érzelmi oldal változásainak jelentőségét fogjuk átbeszélni!