Itt találod a videó szöveges változatát

Mi az a szempontrendszert, amit érdemes figyelembe venni, amikor a szülés megtervezéséről beszélünk?

  1. Önismeret, általános tudás a szülésről, születésről.
  2. Tisztázd le magadban, hogy miért szeretnél szülési tervet készíteni.
  3. Legyen személyre szabott.
  4. Legyen pontos, egyértelmű.
  5. Igyekezz, hogy mindenre kiterjedő legyen (azokra is, amiket el akarsz kerülni).

Tehát elsőként készülj úgy a szülésre, mint egy kisdiák. Tudd meg, hogy milyen a fizikai folyamat ez. Majd gondold végig, hogy neked mi a kapcsolódásod a szülés/születés témakörével. Szerencsére, ha végig haladtál a tanfolyamon, és minden videót, szöveges részt feldolgoztál, már nagyon nagy előnnyel indulsz másokkal szemben is. Bízom benne, hogyha kérdésed volt, arra választ kaptál. Mégis, ha kell, most gondold végig, képzeled el milyen lehet majd a te szülésed, mitől lesz ideális.

Tudom, hogy tudod, hogy az élet mindig tartogat kihívásokat. A felkészülés valóban nem mindig egyszerű folyamat. Én is több tananyagban foglalkozom ezzel, és a várandós konzultációk nagy része is erről szól. Most így csak annyit írnék, hogy a szülési terv alapozás után egy sok mindenre kiterjedő önismereti és informális tudás elnyerésével magabiztosságot nyersz a szülés/születés témaköréről.

A személyre szabás okai

Miért akarhatod személyre szabni a szülési tervedet? Mitől lesz személyes egy szülési terv?

Amikor egy mennyasszony egy esküvőszervezővel beszél, pontról pontra végig veszik a nap eseményeit, lehetőségek és az össze elképzelést. A szülés igazából csak kis mértékben hasonítható egy ilyen előre megtervezett eseményhez, mégis, ha ismered a legfőbb vágyaidat, a legmeghatározóbb pontokat, akkor közelíthet a történés a tervhez. megtervezi az esküvőjét. Akkor sokkal inkább kimondhatjuk, hogy elképzeléseidnek megfelelően alakulnak a dolgok.

Épp ezért azt már tudod, hogy szeretnél tervet készíteni, hogy a szülésed, bárhogy is alakul, legjobb lehessen, de felmerülhet benned a kérdés, hogy milyen legyen egy ilyen terv? Külső és belső szempontból, illetve az is, hogy miként kommunikálhatsz arról, hogy te készítettél egy ilyen dokumentumot.

Kezdjük ezzel:

Hogyan kommunikáld a tervet? Hogyan add át? Mit mondj róla?

Először is az a kérdés, hogy kinek akarod átadni? Vagy-e már olyan viszonyban azzal a szakemberrel, hogy ez szükséges, miként reagálna erre, véleményed szerint.

Mondhatnád talán így is.
Ha még nem olyan a viszony, esteleg indíthatnál így a dokumentum személyes átadáskor:

Hogyan nézzen ki, tartalmi szempontból a terved?

Személyesebb lehet, ha megszólítást is teszel a dokumentumodba.

Mégis emellett ez egy hivatalos dokumentum is, aláírásoddal, tájékozottságod bemutatásával, viszont fontos, hogy mégse érezzék támadásnak vagy „követelésnek”! Szerintem itt is kulcs, az előző pontban átbeszélt, a dokumentum körüli kommunikáció, mivel manapság egy ilyen hivatalos dokumentum sokszor „túl hivatalos”, „megijesztheted” vele azokat, akiknek megmutatod, mintha bizalmatlan lennél. Pedig nyilván nem ez a szándékod.

Ha be is szeretnéd tartatni, akkor érthető lehet számodra, hogy „láttamoztasd” aláírasd, de ezzel a “gesztussal” sajnos még nagyon negatívak a tapasztalatok, alapvető bizalmatlanság érzetét keltheted, hiszen feltételezed, hogy nem az lesz, amit akarsz, és ők nem azt fogják tenni, amire itt rábólintottak.

Szerintem készíthetsz teljesen hivatalos tervet (én is ilyen stílusút foguk mutatni), de ezt csak a szülés napján használd, ha úgy érzed, hogy semmi mást nem tudsz rendesen átadni, és a helyzet sem olyan, hogy érdemben gondolkodj, te és a párod tudd, hogy ez a dokumentum azt tartalmazza, amitől a szülésed szerinted ideálisabb legyen.

A várandósságod alatt pedig egy egyszerű tervet készíts, szinte csak egy jegyzet, kérdéses dolgokról. Ezt vidd el a várandós tanácsadásra az orvosodhoz, bábához, vagy a szülészeti helyre. Ott beszéld át, esetleg hagyj helyet arra, hogy a válaszokat ott helyben lejegyezhesd, úgy, ahogy mondta neked az, akivel beszélsz. Kérd meg, hogy olvassa vissza, jól értetted-e.

Tényleg igyekezz úgy fogalmazni, hogy azt érezze a másik fél, hogy ez nem egy túlkapás a részedről, hanem egy normál (hozzád tartozó) folyamat. Csak éppen a várandós agyadnak szüksége van arra, hogy ez le legyen írva. Amúgy ez teljesen igaz, feledékenyebb, fáradékonyabb lehetsz, ami hormonális hatásként normális.

Minél személyesebb a megfogalmazás, annál inkább fogják jó szívvel elolvasni, de hidd el, mindig kérdés, hogy ki olvassa először? Szülésznő, saját nőgyógyászod már a várandós időszakban? Már ismer téged és amúgy is beszélgettetek erről? Vagy az állami- vagy magánkórház szülészeti osztály nyílt napján adnád oda valakinek? Alakítsd a tervet a helyhez, ahol szülni fogsz.

Ahogy már látod is, a szülési tervnél a személyre szabott témán belül tárgyalhatjuk azt is, hogy hol szeretnél szülni (otthon vagy egy adott kórházban)? Mert ez mind, mind módosíthatja kissé vagy nagy mértékben a szülési tervedet.

Te például tudtad, hogy sok kórház nincs kész a 37. hét előtt érkező babák teljes ellátására, így ha sürgősséggel meg is születik ott a babád, akkor átszállítanák egy olyan kórházba, ahol van olyan perinatális intenzív centrum, ami a korábban érkezett babák ellátására is kész. (Bár eleve nem is fogják fogadni azt a vajúdó nőt, aki 37. hét előtt érkezik.)

Vagyis a te tervedben kell szerepeljen egy B-terv. Ez tervezett otthon szülés esetében is szükséges. Szóval, ha tudod, hogy otthon szeretnél szülni, arra készülsz, de valamiért kórházba kell menni, akkor is jobb, ha tudd, hogy melyikbe mentek majd.

Én pl. tudtam, hogy egy adott magánkórházban szeretnék szülni, de kellett a „B-terves” kórház kiválasztása is, arra az esetre, ha valamiért a baba a 37. hét előtt akart volna érkezni, hiszen abban a magánkórházban nem fogadtak volna a 37. hét előtt.

Hogyan nézzen ki, alaki szempontból, a terved?

Nem (csak) attól lehet egy írás személyes, mert azt kézzel készül. Természetesen dönthetsz úgy, hogy te kézzel készíted el a szülési tervedet, figyelj viszont arra, hogy olvasható legyen! Ha azonban számítógéppel készíted, és igényesen kinyomtatod, valószínűleg nem hibázol.

Szerintem fontos lehet, egy teljesen ismeretlennek, ha doksin szerepelnének a személyes adataid, amúgy nagy biztonságot adhat neked az is a III. trimeszter végén, ha a szülési terved egy másolatát mindig magadnál tartod, így bárhol is indul be a szülés, ez a doksi végig veled van, és részben képviseli az érdekeidet, vagy legalábbis te mindent megtettél azért hogy ez így legyen.

A dokumentumot úgy készítsd el, hogy a fejlécben vagy a lap tetején azonnal megmutasd a legfontosabb adataidat:

  • TAJ-szám:
  • Név:
  • Anyja neve:
  • Születési hely, idő:
  • Cím:
  • Telefon:
  • Férj/ közeli hozzátartozó neve és telefonszáma:

Ha tudod, hogy kivel fogsz szülni, vagy kikkel, akkor címezd nekik, és úgy fogalmazd a levelet, hogy nekik írod.

Egyéb javaslatok: Pároddal, vagy aki veled lesz a szülésnél mindenképpen beszéljétek át a szülési tervet, és mindketten ismerjétek a lehetőségeket, vágyakat.

 A Párkapcsolati fókuszú szülésfelkészítőn mi is át szoktuk igen részletesen beszélni a szüléssel és az azt követő időszakkal kapcsolatos gondolatokat, így nektek is azt javaslom, hogy ezt a felkészítőt ne hagyjátok ki!