Itt találod a videó szöveges változatát
#1.állítás
– „Sok elhízott nő vitaminhiányos.”
– Igaz
- 40%-ban vashiányos
- 24 %-ban folsavban és
- 4 %-ban B12-ben van hiány
írja Thornburg a forrásban megjelölt tanulmányában, de hogy ne csak külföldi bizonyítékot hozzak, had’ idézzem Dr. Dékány Ágnes szülés nőgyógyászt is, aki szintén azon a véleményen van:
Bármennyire is kerülni akarnánk: a terhesség, az embrió majd később a magzat fejlődése, növekedése terhet ró az anyai szervezetre. Az anyai szív hevesebben ver, légvétele is nehezebb és ugyanígy a cukor anyagcserére a cukorháztartásra is kihat a várandósság. Épp ezért a várandósságra való készülés, az egészséges életmód, a vitaminraktáraink feltöltése igen fontos, hogy ne legyen nehezített a várandósságunk.
Tehát bizonyos vitaminok, például a Folsav, nagyon fontosak a fogantatás előtt, csökkentve a szívproblémák és a magzat gerincvelő záródási rendellenességek valószínűségét a magzatnál. Thornburg szerint a vitaminhiány az étrend minőségével függ össze, nem a mennyiségével.
Az elhízott nők hajlamosak eltávolodni a dúsított gabonaféléktől, gyümölcsöktől és zöldségektől, és több feldolgozott élelmiszert fogyasztanak, amelyek magas kalóriatartalmúak, de alacsony tápértékűek.
Nézd végig te is napodat, gondold végig, ha nem is vagy elhízott jellemzően milyen ételeket fogyasztasz?
A terhességet fontolgató vagy jelenleg terhes nőknek gyümölcsök és zöldségek, sovány fehérjék és jó minőségű szénhidrátok egészséges keverékét kell fogyasztaniuk. S mindezt megfelelő mennyiségben.
#2.állítás
– „Az elhízott betegeknek legalább 6,8 kg-ot kell hízniuk a terhesség alatt.”
– Mítosz
2009-ben dr. Thornburg által vezetett orvosi team felülvizsgálta az elhízott nők terhességi súlygyarapodására, a „legalább 6,8 kg-ra” vonatkozó ajánlást és 4,9 kg – 9,07 kg súlynövekedést tapasztaltak. A saját példám és Dékány Ágnes doktornő megfigyelései is azt bizonyítják, hogy egy gondozott (akár úgy is mondhatom, hogy életmódváltást vagy diétát tartó) túlsúlyos kismama, a várandósága alatt nagyon kevés súlynövekedéssel egészségesen fejlődő magzatot, később érett, jó súlyú újszülöttet hozhat a világra.
Tehát minél kevesebbet hízik a túlsúlyos vagy elhízott kismama, és megfelelően étkezik a szülésig, annál jobban lecsökkenti, vagy megszünteti annak az esélyét, hogy a kisbabája születés után vagy későbbi életkorban szénhidrát anyagcsere problémában vagy cukorbetegségben szenvedjen.
#3.állítás
– „Az elhízásban előforduló légúti betegségek – beleértve az asztmát és az alvási apnoét – növelik a nem pulmonális terhességi szövődmények kockázatát, mint például a császármetszés és a preeclampsia (magas vérnyomás).”
– Igaz
Magyarázat:
Mivel ebbe az állításba nagyon sok orvosi kifejezés volt, amit csak azok értenek, akik érintettek, így néhány szó magyarázatra szorulhat:– apnoé: alvás közben bekövetkező átmeneti légzéskimaradás
– pulmonális: nem a tüdőhöz tartozó
– preeclampsia: várandóssági toxémia
(magas vérnyomás és a vizeletben megjelenő fehérje)
– toxémia: általános fertőzés/vérmérgezés
Mentoráltjaim nagyon szeretik, hogy én általában nem dobálózom a latin kifejezéssekkel, orvosi szakzsargonnal, mert szeretek mindenki számára érthetően kommunikálni. Így tananyagaimban is mindig tisztán, tömören, lényegre törőden, de szükség szerint magyarázatokkal kommunikálok.
De térjünk most vissza ehhez az állításhoz, ami arra ad bizonyítékot, hogy a fogantatással elinduló kis csodánk felnövesztése, táplálása, nem könnyű az anyai szervezetnek. Így, ha ráadásnak elhízott nőkről van szó, akiknek egyéb légzéssel kapcsolatos betegsége van, azok sajnos számíthatnak arra is, hogy ez fokozottabban lesz jelen, ha várandósok lesznek. A nők 30 % százaléka tapasztalja az asztmájuk súlyosbodását a terhesség alatt, ami majdnem másfélszer nagyobb kockázatot jelent, mint a nem elhízott nők esetében.
Dr. Thornburg szerint a légúti szövődmények csak egy darabját jelentik annak a rejtvénynek, ami növeli a terhességi problémák valószínűségét. Hangsúlyozza annak fontosságát, hogy az asztmát és minden egyéb légzőszervi betegséget kordában szükséges tartani a teherbe esés előtt, és figyelemmel kell kísérni az egész várandósság alatt.