Tudtad, hogy a kisbabád már a pocakodban is érzékelte a napirendedet? Ettől persze még nem biztos, hogy ő is “bagoly” (későn fekvő) lesz, ha te az vagy, de kapcsolódni tud hozzá. 

A picinek is lesz saját életritmusa, miután a világra jön.

A családnak e téren is össze kell csiszolódnia, hiszen akár családtagonként is változó lehet a napirend. Ez az időszak az egymásra hangolódásról, no meg az alkalmazkodásról is szól. Kicsi, nagy, apa, anya mindenkinek más lesz ez az időszak.

Nagyon fontos, hogy a nehézségeiddel nem vagy egyedül! Ha néhány hétig úgy is érzed, hogy hatalmas a káosz körülötted, hidd el, hogy hamarosan beáll a napi rutin és lesz időd a fontos napi feladataidra is.

Az újszülött is folyton változik, növekszik, más lesz az igénye, így idővel az ő napi rutinja is átalakul.

Az a legfontosabb, hogy te magad tisztában legyél azzal, hogy milyen napi rutint szeretnél kialakítani.

Természetesen lehetnek olyan tényezők, amik adottak, így azokhoz alkalmazkodni kell (pl. oviba, iskolába kell vinned a nagyobbat vagy érte kell menned, szeretnél baba-mama foglalkozásokra menni stb.). A lényeg, hogy már akkor alakíts ki fejben egy rutint, amit a pici születése után követni szeretnél, amikor még csak a pocakban van az első babád.

Gondold végig, hogy mi az, ami számodra fontos, amit mindig szeretnél majd a napodba beépíteni. Például

  • akarsz-e rendszeresen sportolni
  • mikor szoktál főzni
  • szeretnél valamit tanulni
  • hogyan, mikortól és mennyit szeretnél dolgozni
  • stb.

Például már újszülött korában elgondolkodsz azon, hogyha a hozzátáplálást megkezditek, akkor majd mindig a konyhában fogtok majd enni, így később valóban azt szokja meg, és nem a lakás különböző pontjain eszünk. Az is jó, ha megszokja, hogy a család együtt ebédel. Ezt persze könnyebb úgy, ha több gyermeked van, de hidd el, ha a kezdetektől ehhez szokik hozzá, könnyebb dolgod lesz.

Akkor se aggódj, ha úgy érzed, hogy “elromlott” valami. Én is megjártam sok utat. Az élet egész érdekes helyzeteket teremt. Viszont minden alakítható, csak ez nem mindig egyszerű.

A babák nagyon jó megfigyelők. Ahogy a baba elkezd ismerkedni a szokásaiddal és a gondoskodó tevékenységeiddel, már össze is kapcsolja a dolgokat egymással. Megtanulja, hogy a reggeli ébredés után jön a pelenkacsere, az öltözés, te is fogat mosol és felöltözöl. Ezeket átéli vagy csak megfigyeli, de egyfajta szokás része lesz, mint amikor kimész a szobából, és lekapcsolod a lámpát!

Ne feltétlenül időhöz kössed tehát a napi rutinokat, inkább a cselekvések egymásutániságára figyelj. Ez biztonságot ad a picinek, hiszen így tudni fogja, hogy miután mi fog következni. 

A gondozós tananyagaimban még több praktikus tanácsot találsz, aminek mind-mind ez az alapja.