Úgy gondolom, hogy akkor tudsz legjobban kapcsolódni a kisbabádhoz, ha tudod, hogy éppen mit szeretne, ez az első időben valóban nem könnyű. Viszont, ha felismered és beazonosítod azt a tudatállapotot, amelyben éppen van a kisbabád, akkor már sokkal könnyebb helyzeted van. Kezdjük az elején. Hogyan viselkedik a babád, ha kezd elálmosodni?

Képzeld magad elé vagy már tapasztaltad is, ahogy kisbabát, aki a hordozókendőben, vagy a babakocsiban, esetleg a karodban van, nézelődik, mozgolódik, majd majd valami megváltozik, egyre kevesebbet mozog, és ha tartod vagy hordozod, akkor érzed is, hogy fokozatosan elnehezedik a teste, vagyis egyre kevesebbet tartja saját magát az izmaival. Mégis, mi történik vele?

I-es tudatállapot
Ahogy az előző leckében megismerted, hogy mikről fogok mesélni, így talán már nem újdonság, hogy az elalvást három részre szedtem.

Az álmosság, majd szendergés és felületes alvás fázisaira.

Milyen a babád ilyenkor?

  • Le-lecsukja a szemeit
  • Ha nyitva is van a szeme, akkor leginkább a semmibe mered, vagy elkerüli a tekintetedet, és megigézve néz valamit.
  • Éberségből az elalvásba kerül: szemhéja elnehezedik, és szépen lassan lecsukódik.

Igaz, még felébredhet, majd ismét visszaaludhat, ezért is nehéz és talán nem is érdemes szétválasztani ezt a tudatállapotot, de azért tartom fontosnak, hogy meg tudd figyelni, hogyan tudod őt legjobban átsegíteni az elalvásba. Az első időszakban, talán nem lesz ezzel gondod, a kisbaba a legnagyobb zajban is képes elaludni, de sok babának változhat az elalváshoz szükséges igénye. Mondjuk kezdetben nem volt gond, ha napfényes szobában, esetleg beszélgetés közben altattad el, de később már lehetséges, hogy annyira figyeli a környezetét, hogy nem tud átlendülni az alvásba, és ilyenkor szükséges elvonulnod, akár kissé besötétíteni is a szobában.

Sok szülő számol be arról, hogy a babája elaludt az etetőszékben, számomra ez mindig nagyon fura jelenség volt, hisz tudom, látom a babákon, hogy álmosak, ilyenkor csak felveszem, sétálok vele, hordozókendőbe teszem vagy leteszem az ágyába, babakocsiba, hogy ott szépen aduhasson. Vagy alkalmazhatod majd te is azt a napi rutint, amit segítségemmel kiépítesz a babád könnyed elaltatása érdekében.

Tehát ha a 1-es tudatállapot tudod a babádat legkönnyebben “átsegíteni” a tényleges elalvásba, de jó ha tudod:

– életkortól, szokástól és biztonságától, a helyzet adta nyugalomtól függ, hogy képes-e akár egyedül is elalaudni.

– mert az újszülött fizikai és evoluciós adottságai miatt nem tud önállóan elaldni.

– így arra még sokat kell várnod, hogy azt mondd neki: “Álmos vagy? Oh, tényleg alvás idő van mindjárt. Gyere, akkor feküdj be az ágyadba, lekapcsolom a lámpát, jó éjt, aludjál kicsim!” (S ő szépen magától elalszik. Szóval ez még messze van, ne legyen elvásárás ez benned még jó ideig. Meddig? – kérdezhetnéd, nos ezt az egyénileg szoktuk megvizsgálni, mentorprogram keretén belül átbeszélni, teljes élethelyzeteteket elemezni. Viszont első lépésnek ezt a tananyagot javaslom teljesen megérteni. Így haladjunk is tovább.)

A kisbabának természetes módon még segítségre lesz szüksége, de milyen is ilyenkor?

  • Változékony aktivitás jellemzi
  • Késleltetett reagálás
  • Ilyenkor mosolyoghat, mozoghat, csücsöríthet ajkával.
  • Mikor felébred, az egyik, majd a másik oldalát nyújtóztatja.
  • Ásítás
  • Szabálytalan légzés

Mielőtt azonban tovább részleteznénk az egyes tudatállapotokat, szeretnék egy pár gondolatot elmondani Neked az alvásról.