Mi az a magzatszurok?
Nem terveztem, hogy túlságosan sok orvosi tényről írjak, de sokszor átbeszéltük az anyákkal, hogy mit is jelent az, amikor az orvosok azt mondják, hogy „mekóniumos lett a magzatvíz”. Sok anya nagyon hálás, hogy ezt a körülményt sikerül jobban megértenie, ezért most lássuk, hogy mi a helyzet ezzel.

A magzatszurok vagy más néven mekónium a baba első széklete, amit jellemzően szülés után ürít. Fekete, kátrányszerű anyag, ami a lenyelt magzatvízből és az abban található, megemésztett szöveti darabokból, hámsejtekből, leváló bélsejtekből, epefestékből, nyálkadarabokból tevődik össze.

Mikor és hogyan jelentkezik?
A születése után a baba általában egyszerre nagyobb mennyiségben és/vagy az első napokban 2-3 alkalommal – akár minden szoptatás után – ürítheti a szervezetéből. Ha ezt végleg kiürítette, akkor indul be a baba valódi emésztése, és ezzel a széklet színe és minősége is megváltozik majd.

A baba a pocakban történő folyamatos fejlődésének köszönhetően képes vizeletet üríteni, ami persze még sokkal természetesebb kémiájú. A magzatvízben a nyelést is gyakorolják, vagyis ürítenek és isznak a magzatvízből.

Miért okozhat bajt a mekóniumos magzatvíz?
Születés után a magzatvíz még megtalálható a baba testnyílásaiban, így a frissen kitáguló tüdejében is. Az előző leckében olvashattad, hogy az első légvételt követően ez a magzatvíz a tüdőből „eltűnik”, a véráramba „kerül át.” Akkor van gond, ha ez a magzatvíz nem tiszta.

Sajnos előfordul, hogy néhány kisbaba a szülés körül nincs egészen jól. Miről is lehet ilyenkor szó?

Például előfordul, hogy a megszületés előtt vagy közben (köldökzsinóron át) nem kapott elég oxigént, ezért kínjában mekóniumot (magzatszurkot) ürített a magzatvízbe. Ez a szájába, légcsövébe kerülve elzárja a légútjait, ami miatt a tüdejét nem tudja kellő mennyiségű levegővel megtölteni, így a tüdő összeesése fenyegeti. A szülés körül tevékenykedőknek, az orvosoknak gyorsan kell cselekedni. Persze elsőre furcsa látvány az, hogy a babád orrába, torkába bedugnak egy csövecskét, de így tudják kitisztítani a légutakat, ezen a „szondán” keresztül kiszívják a magzatszurkos magzatvizet, és esetleg plusz oxigént is adnak neki, ezzel megmentik a baba életét, mert már néhány perces oxigénhiány is súlyosabb károkat okozhat.

Bízom benne, hogy manapság nem a szülés körüli rutin része az, hogy kitisztítsák a baba légutait, annak is, akinek erre nincs is szüksége, de természetesen érthető, hogy az egészségügyi személyzet szeretné elkerülni a legrosszabbat. Szerencsére sok esetben erre semmi szükség és a baba légúttisztítás nélkül is jól veszi a levegőt, a tüdejébe, légutaiba került magzatvíz pedig rövid időn belül felszívódik, nem zavarva a légzést!

Érdekesség!
Egy elefánt vagy zsiráf bébi fejlettebb egy embergyerekhez képest, amikor világra jön, de ne feledd, az anyaállatok sokat nyalogatják az újszülötteiket, amivel bizony nemcsak a testüket tisztítják meg, de a légutaikat is, és ez az enyhe nyomás egy vékonyka állatbőrön keresztül a vérkeringést is segíti. Az állatkölykök viszonylag rövid időn belül, születésük után már járnak, étkeznek, sokkal önállóbbak, mint mi emberek. Még a csimpánzok is tudnak már járni fél évesen. Miért lehet akkor az embergyerek ilyen „alulfejlett”, magatehetetlen, amikor világra jön?