A videóban említett link: az éhség jelei (Vigyázz hangos a videó!)

Itt találod a videó szöveges változatát

Talán te is azok közé tartozol, aki már a várandósságot megelőzve megtervezi, hogy szeretné igény szerint szoptatni a kisbabáját, mert csak arról hallottál jókat. Talán azt is tudod, hogy nem jó, ha vizet vagy tápszert kap a kórházban, és különben is a korai hozzátáplálás nem olyan jó, mint a szoptatás, de semmiképpen se vádold magad, ha egyik vagy másik előfordul. Sőt, talán azt is hallottad, hogy nem jó sírni hagyni a babát, és mindenre megoldás az anyatej.

Tegyük akkor most tisztába ezt az egészet! Egyrészt mert tudnod kell, hogy minden szakembernek az a célja, hogy a babád ne kerüljön vissza a kórházba hazaengedés után, és szerintem te is azt szeretnéd, hogy a babád súlya jó ütemben gyarapodjon, és véletlenül se éhezzen.

A tej a méhlepény leválásával indul be.

A szülést, születést követően a gyereknek és neked is az a legideálisabb, ha mielőbbi bőrkontaktus és mellre helyezés történik, hiszen ez fokozza a tej termelődését. De nyugodj meg, a tej akkor is elindul, ha ilyenkor nem szoptatod meg, hiszen egy örökbeadó anyának is beindul a teje, még akkor is, ha még megfogni sem akarja a babát! Tehát ha császármetszésed volt, és nem került azonnal mellre a babád, vagy ha hosszabb kórházi ápolásra van szüksége és nincs melletted, akkor is elindul a tejed.

A megfelelő mennyiségű és egyre fokozódó tejelválasztás csak extrém esetekben nem indul be (pl. mell hiánya, tejmirigy-elégtelenség).

(Engedd meg, hogy ezekről a kivételes esetekről most ne meséljek, de hidd el, hogy ilyenkor is van megoldás: a nem kielégítő mennyiségű tej maximális kinyerése, vagy olyan segédeszköz használata, ami megadja a szoptatás élményét. Erről részletesebben szoptatási szakértővel, gyermekápolóval, gyermekorvossal elkészített tananyag-sorozatban beszélek az Anya Tananyag Bázisban.)

A súlygyarapodás a legfőbb cél!

Az igény szerinti szoptatás legfontosabb célja, hogy a babád súlya gyarapodjon, vagyis nem elég az, ha szopizik, amikor kér, az is fontos, hogy megfelelő mennyiségű tápanyag jusson a szervezetébe. A szoptatás ösztönös viselkedés, de nem meglepő, ha nem megy alapból.

A szoptatást tanulni kell!

Minden nő egy kicsit máshogy éli meg a szoptatással járó intenzív érzeteket. A tejbelövellés és a baba mellszívása is ilyen. Ha még nem találkoztál első babás anyákkal vagy nem beszélgettél eggyel sem a szoptatásról, akkor talán nincs megfelelő rálátásod arra, hogy milyen érzetekről számolnak be. Bizonytalanná tehet, amikor megtapasztalod, hogy ez nem egészen olyan, mint a filmeken, sőt akár ijesztő vagy fájdalmas is lehet számodra ez az új, intenzív érzet. Ha felkérsz egy gyakorlott szoptatási tanácsadót, hogy ellenőrizze le, hogy jól csinálod-e, ha tudod, hogy őt bármikor felhívhatod, amikor úgy érzed, hogy valami mintha más lenne, akkor hidd el, könnyebbek lesznek az első napok.

Egy gyakorlott szoptatási tanácsadó, az egészségügyi rendszerben jártas szakember tudja a legtöbb segítséget adni annak, akinek valamiért nem megy könnyen a mellből való táplálás. Egy tapasztalt és jó szoptatási tanácsadó nemcsak egy alkalommal mutatja meg neked, hogy mi tekinthető átlagos (de korántsem mindenkinél beváló) szoptatási testhelyzetnek, vagy hogy miként kapja be a baba a melledet. Az elméleti alapok átadása után, a babád érkezésétől kezdve „fogja a kezedet” és megmutatja, hogyan csináld. És a legfontosabb: tudni fogja, hogy mekkora az a súlyvesztés, amikor már be kell avatkozni, mert különben éhezni kezd a gyermeked.

Egy ilyen szakembernek kellő gyakorlata van ahhoz, hogy rálásson a te és a babád állapotára, meg tudja mondani, hogy mikor szükséges kiegészítés, és azt milyen formában teheted meg úgy, hogy az segítse a babád súlyának gyarapodását. Ezzel párhuzamosan tanácsokkal lát el a tejmennyiség növelésének módjait illetően, így előbb érkezhet el számodra a kizárólagos szoptatás lehetősége is.

Hogyan veheted észre,
hogy nincs elég tej,
hogy a gyereked éhezik,
hogy nem ürít
megfelelő mennyiségű
vizeletet, székletet?

A kiindulási alap a babád születési súlya. Általában a pocakodban elegendő mennyiségű tápanyaghoz jut, így a születése utáni első 24 órában az újszülött még ebből nyer energiát. Nem kell tehát elszomorodnod, ha ezen a napon még nem tudod olyan sokszor vagy megfelelően mellre tenni. Az első kis tej, a sárgás színű ún. előtej is adható neki. (Az előtejjel, a magzatszurokkal, a bőrkontaktussal és az aranyórával kapcsolatos tévhitekről is az Anya Tananyag Bázisban olvashatsz többet. De egy fontos dolgot mégis csak megemlítenék az előtejről: ez egy kevéske, sárgás színű tej, ami akár a szülés előtti napokban is megjelenhet a mellednél, ha pedig ezzel szoptatod meg a babádat, akkor az csökkenti a sárgaságot és ellenanyagokban gazdag, amely megvédi őt a fertőzésektől.)

A második naptól

a cseresznye méretű kis gyomrát már gyakran meg kell tölteni. Ha kórházi szülésed volt, akkor mindenképpen feljegyzik a távozáskori súlyt (ez általában 3 nappal a szülést követően történik meg, ekkor általában 10%-kal kevesebb a születési súlyhoz képest), majd innen elindul a fokozatos gyarapodás.

A legfontosabb, hogy a
14. napra
visszanyerje a születési súlyát.

És ha már itt tartunk, akkor álljon itt neked mankóként az is, hogy a legtöbb gyerek

  • hat hónapos korára megkétszerezi a születési súlyát,
  • egy éves korára pedig megháromszorozza.

A tejbelövellés, azaz a tej fokozott termelődése a harmadik napon várható, de ez nagyban függ a szülőszobai eseményektől és az első nap történéseitől. Nagyon sok múlik az első 14 napon is, de ekkor ne csak azt figyeld, hogy megvan-e a napi öt pisis pelenka, hanem a pelus súlyát is nézd, így könnyebben megállapíthatod, hogy elegendő volt-e a bevitt tejmennyiség.

Szerezz be /kérj kölcsön egy mérleget az első pár hétre!

Sok anyát frusztrálhat a baba súlyának alakulása. Az első időben segíthet megerősíteni az önbizalmadat, ha számokban látod a gyarapodást. Szerezz hát be egy mérleget, legalább az első két hétre, amivel dokumentálhatod a babád súlynövekedését! Később talán már nem is fontos annyira, hogy mérd, mert ennyi idő elegendő ahhoz, hogy megérezd, megtanuld, hogy milyen a nyelés, az eltelített pocakos babád viselkedése, tehát ritkább ellenőrzéssel is tudni fogod, hogy eleget evett-e a kicsi. Az első két hétben azonban a mérleg megmutatja neked, hogy jó-e a mellrehelyezés, jól szívja-e ki a baba a tejet, elég gyakran teszed-e mellre, tehát hogy megfelelő-e a gyermeked súlyának a gyarapodása.

Ugye érted már, hogy miért lett az a célom, hogy segítselek az anyává válásban és a szülés utáni egyensúly megtartásban?

Mielőtt a következő témára lépnél, amiben rátérek arra, hogyan vedd észre, ha baj van, engedd meg, hogy megmutassak neked egy látványos videót (vigyázz hangos) arról, hogy milyen jeleket figyelhetsz meg a kisbabádon, amikor kezd éhes lenni. Kattints át linkre, és tegyél még egy lépést afelé, hogy megismerd a babád jelzéseit és ezáltal még inkább ráhangolódj!

A videóban említett linkek tehát még egyszer itt: az éhség jelei – vigyázz hangos a videó