az állatvilágtól.

Igaz, hogy nem tudunk repülni, nem vagyunk képesek alakváltoztatásra, és ruhákat kell aggatnunk magunkra, hogy elviseljük a környezetünk hőmérsékletváltozásait, mégis sok olyan tulajdonságunk van, mely kimagasló képességeket ad nekünk a többi élőlényhez képest!

A felegyenesedett ember
A karunk és a lábunk rendkívül mozgékonnyá tesz bennünket. Sok más élőlénnyel ellentétben mi két lábon is tudunk felegyenesedve járni. Mivel a karjaink közben szabadok, azokat egyéb tevékenységekre használhatjuk.

Lábaink jellemzői
A két lábunknak sok terhelést kell kibírnia, mert nap mint nap órák hosszat állunk és járunk rajtuk. A lábunkban 26 csont van, amelyeket ízületek kötnek össze. Lábunkat és lábujjainkat az izmoknak köszönhetően tudjuk mozgatni. Az izmokat inak tartják össze, ezáltal biztosítják a láb stabilitását. A lábízületet széles, lapos szalagok vonják be. A szalagok még több tartást adnak a lábnak, így nem sértjük meg olyan könnyen a csontokat.

Kezeink jellemzői
Kezünk valóságos precíziós műszer. Végtagjaink közül ennek a felépítése a legbonyolultabb. Különösen fontos a hüvelykujjunk, amelyet minden irányba el tudunk forgatni. Ha szemben áll a másik négy ujjal, kitűnően meg tudjuk fogni a dolgokat vagy véghez vihetjük a legfinomabb mozdulatokat is. Kézfejünk 27 csontból és 28 ízületből áll. Az ujjcsontokon inak ülnek. Az inakat az alkar izmai mozgatják.

Testünk jellemzői
Testünk több, mint 200 csontot rejt. Ezek tartást és támaszt nyújtanak számunkra. Képzelj magad elé egy felfüggesztett marionett babát! Miben különbözünk tőle? Igen, minket nem külső felfüggesztett szalagok tartanak, nem esünk úgy össze, hiszen a mi csontokból álló rendszerünknek köszönhetően tartásunk, vagyis csontvázunk van, ami támaszt ad nekünk.

Milyen az emberi gerinc?
Legfontosabb része a hátunkban lévő gerincoszlop. Formája az S betűhöz hasonlít. A gerincoszlop sok kis csontból áll. A nyak, a mellkas és az ágyéki terület csigolyáiból.

Mire jók a csigolyák, a porcok és az ízületek?
A csigolyák között porckorongok helyezkednek el. Ezek egy-egy párnához hasonlóan enyhítik az ütődéseket, rázkódásokat. Továbbá a porckorongok teszik lehetővé, hogy a gerincoszlop minden irányba elmozdulhasson. Fel és le, jobbra és balra. A csontokat ízületek kötik össze. Az ízületeknek köszönhetjük a hajlékonyságunkat.

Milyen az emberi csont és mire jó a csontvelő? Miért mondjuk, hogy élnek a csontjaink?
A csontjaink igen szilárdak és kívülről nagyon kemények. Belül puha anyag található bennük, a csontvelő. A csontvelőben véredények és idegek találhatóak. A csontok tehát nem merevek, nem élettelenek. Gondoljunk csak a gyermekkorra, amikor a csontok folyamatosan nőnek. Ha valamelyik csontunk eltörik, a csontvelőben található sejtek állítják helyre a sérülést új sejtek létrehozásával, és így a csont a törés helyén ismét összeforr. A csontok maguktól gyógyulnak meg, ha eltörtek, de szükséges, hogy nyugalomba helyezzük, vagyis gipszbe rakjuk őket, mert ha nem tesszük, sajnos elcsúszhatnak, elforoghatnak, vagyis rosszul forrnak össze.

Mi a csontok egyéb fontos funkciója?
A testünk csontjai nem csak tartást adnak nekünk, hanem védelmet is. A borda- és a koponyacsontunk megvédi az olyan érzékeny szerveinket, mint a szívünk, a tüdőnk vagy az agyunk.