Itt találod a videó szöveges változatát
Még ma is tisztán látom magam előtt gyerekkori ismerősöm, Szilvi arcát, amikor a várandóssága 39. hetében véletlenül összefutottunk. Első babáját várta, és azt mondta, felkészültnek érzi magát, de mégis izgul, hogy mindent jól fog-e majd csinálni. Amint megtudta, hogy baba-mama szakértő vagyok, azonnal a legtutibb tippeket és tanácsokat kérte tőlem a babázáshoz.
Tudtam, hogy azokat mesélem el neki, amiket más mentoráltam, akikkel már várandósan és kisbabásan is együtt dolgoztam, a legnagyobb segítségnek mondott, és amit korábban máshol nem olvasott, mástól nem hallott, csak tőlem.
Elmondom most neked is ezeket a tippeket, mert szerintem a te babád sem hoz magával egy használati utasítást vagy nincs a fiókodban egy varázspálca, ami mindent megoldhatna egy csapásra.
Amint az életed középpontjába a megszületett kisbabád kerül, másra sem fogsz vágyni, csak egy ideálisabb életszakaszra, még akkor is, ha minden a lehető legjobb, ha pedig stresszes, akkor mindenképpen túl akarsz már lenni rajta. Mit tehetsz még a felkészülés ideje alatt, hogy minimalizáld ezeket a várt vagy nem várt problémákat? Minimalizálj mást is, például a lakásotokat is.
Pakoljátok el, szem elől, az összes olyan tárgyakat, amelyeket várhatóan ritkán használnátok, legyen az egy váza a polcon, egy ritkán használt bútordarab, vagy akár a kenyérpirító. Így nem csak a takarítás lesz egyszerűbb, de az otthonod is sokkal rendezettebb és nyugodtabb lesz. Amikor a babád kicsit nagyobb lesz és az élet visszatér a normálisabb kerékvágásba, minden kedves emléktárgy, vagy plusz bútordarab könnyedén visszahelyezhető lesz majd.
1. tipp / trükk
Pakolj el mindent a lakásból, ami nincs napi használatban, és legyél néhány hónapig minimalista, miután a kisbabád megszületik.
Másoknak nagyon bevált ez. Imádták, hogy olyan tiszta, új lakás hangulata van, mások úgy érezték, hogy szállodában vannak. Ráadásul egy apuka a heti nagytakarítást is örömmel bevállalta, mert itt sokkal könnyebb volt. Szerintem neked is megéri, hogy néhány hónapig éljetek minimalistaként.
Babagondozás egyik leghasznosabb kellékének tartom a textil vagy pamut pelenkát. Legyen az hófehér vagy valamilyen színes, mintás darab (ami amúgy szuper, ha sokbabás programon vagy a babadokinál nem szeretnéd otthagyni a sajátotokat).
Szóval egy ilyen textil pelus szuper hasznos segítségedre lesz akkor is, amikor át kell öltöztetned az újszülött kisbabádat, és amint kicsomagolod a pelusból, tedd gyorsan rá, hogy ne tiszteljen meg téged (vagy egy rutintalan rokont) vagy saját magát, a hidegre reagáló pisiszökőkúttal.
Az extra pamut pelusnak más előnyei is vannak:
- Használj egy másik darabot, amivel egy plusz rétegként betakargathatod az átöltöztetéskor a babád mezítelen testfelületét, pl. ha masszírozod vagy a popóját törlöd éppen.
- Vagy a hűvösebb pelenkázó felületre is kiteríthetsz egyet, hogy a babád ne érezze magát kellemetlenül.
- tegyél egy plusz pelust a szoptatós párnára is,
- így, ha kicsit kicsorgott az édes nedű, akkor azt könnyebb mosni,
- plusz egy saját megoldás: ha szopizás után a szoptatós párnán elaludt a kicsim, akkor azzal együtt emeltem át az ágyába, így még egy kis anyaszag és melegség is átment az addig szintén hűvösebb ágylepedőre, így nem ébredt fel azonnal, ahogy áttettem őt az ágyába.
Vagy a legbiztonságosabb, ha kiveszed a pelust a hasra tett baba alól, amint látod, hogy sikeres – felébredés mentes volt az ágyba helyezés.
2. tipp / trükk
A lakásod és a táskád több pontján is hasznát veheted a pamut vagy textil pelusoknak, felfogja a pisit pelenkázáskor, melegséget, anyaszagot biztosít.
Mindig arra biztatom a családokat, hogy a baba pelenkázásakor, öltöztetésekor minden egy kéznyújtásnyira legyen. Ez az első időben nagyon megkönnyíti az életedet, amíg még nem vagy eléggé rutinos és amíg még pici a babád. Így nem kell a babádat a karodban tartva keresgélned, egyszerűen csak, amikor alszik, tedd ki előre a pelenkázóra azt a ruhát, amibe ébredés után felöltöztetnéd, ha pl. mondjuk kimennél vele a levegőre, (legyen ott a plusz réteg ruhat, vagy ha esetleg átázás miatt új ruhát kellene ráadni, akkor egy komplett szett (body, rugdalózó, váltás pelenka)
3. tipp / trükk
Legyen mindig előkészítve egy váltásruha a pelenkázóra a gyorsabb átöltöztetéshez.
Én egy szokásos váltásruhát, és egy plusz lábfejes nadrágot is mindig odakészítettem, ha esetleg úgy láttam, hűvösebb lett a szobában. A zokni helyett is a lábfejes nadrágokat javaslom mindenkinek: praktikusak és kényelmesek.
Az első hetekben a gyors és egyszerű öltöztetés aranyat ér majd. Felejtsd el a bonyolult gombolós ruhákat! Válassz olyan babaruhát, amelynek a popó résznél patentosak. Így például a peluscseréknél gyorsan és egyszerűen „kicsomagolhatod” a babát, minimalizálva a macerát és a kényelmetlenséget, szóval
4. tipp / trükk:
Válassz praktikus babaruhákat, a lábak között patentos darabokat a könnyebb mindennapokért!
Amikor babaruhákat, rugdalózókat vagy body-kat választasz, érdemes odafigyelned arra, hogy mennyire egyszerűen tudod azokat a babádra feladni vagy róla épp levenni. Az elől vagy oldalt patentos, keresztbe hajtott kialakításokkal sokkal könnyebb dolgod lesz, mint a fejen át húzható modellekkel.
Ne úgy öltöztesd fel a babádat, ahogy a videón látod, hanem először terítsd ki az elől vagy oldalt pattentós ruhát, majd ezután tedd rá a babádat, ezután a kicsi karjára óvatosan vezesd rá a ruhát. (a ruhát mozgsd ne a baba karját).
Ha hosszú ujjú a ruha, akkor a ruha ujján át nyúlj be a babád kezéért, és így vezesd ki a kezecskéjét. A lábaknál ugyanígy.
5. tipp / trükk:
Válassz elől keresztbe hajtott, ne pedig bebújtatós ruhákat, ha lehet.
Így sokkal egyszerűbb és a baba számára is kényelmesebb lesz.
Persze elkerülhetetlen, hogy legyenek olyan ruhácskái, amiken át kell bújtatnod a kis buksiját. És az sem meglepő, hogy sok kisbaba nem kedveli ezt az élményt, és az újdonsült szülők is feszültebbek lehetnek eznél a mozdulatoknál. Bizony, amíg nincs meg a rutinod, természetes, ha nem kedveled, ha emelgetni kell a baba fejecskéjét.
A trükk az, hogy a ruhát gyűrd fel, és így előre készítsd oda a pelenkázóra. Úgy, hogy a baba feje könnyedén beilleszthető legyen a nyakánál lévő részbe. Ezt követően egy gyors mozdulattal – ahogy a videón is van – könnyedén fel tudod adni rá a ruhát, anélkül, hogy a baba fejéhez kellene érned.
6. tipp / trükk:
Gyűrd fel a ruhát, illeszd a fejét a nyakrészbe, és bújtasd át a ruhát az arca fölött, anélkül, hogy hozzáérnél.
Garantálom, hogy a babátok ezt a módszert jobban fogja szeretni. És amikor levetkőzteted, kövesd ugyanezt az eljárást visszafelé.
Fektesd le a babát a pelenkázóra, bújtasd ki lábát, kezét, és emeld át a felgyűrt ruhát az arcán anélkül, hogy a fejét meg kellene emelned.
Ez az újszülött sírásmentes öltöztetésének a titka.
Valószínűleg te is azt tervezed, hogy a babádnak minden pillanatát megörökíted egy fotóval, videóval. Hogy elkerüld, hogy feldolgoztathatatlanul sok legyen. Javaslom, hogy minden hónapban – a baba hónapfordulóján – írj egy kb. fél A4-es lapnyi gondolatot, melyek megörökítik az adott időszak legkedvesebb és legemlékezetesebb pillanatait, vagy hogy milyen fontos mérföldköveket ért el, és egészítsd ki egy-két fontos paraméterrel, a testsúly, baba hossz, lábméret, előbújt fogacskák száma, stb.
Ezekhez csatolj néhány képet, amelyek az említett eseményeket, történéseket illusztrálják. Így, amikor elérkezik a baba első szülinapja, már kéznél lesz egy különleges album, amit megoszthatsz a keresztszülőkkel, nagyszülőkkel vagy más szeretteiddel. Ez az album nem csak egy emlék lesz, hanem egy értékes kincs, egy „Emlékőrző babanapló”, amihez az évek múltán is mesélhetsz a növekvő babádnak saját magáról. Hajrá!
7. tipp / trükk:
Készítsd hónapfordulós emlékőrző babanaplót!
A csecsemők ellátása sok időt és energiát igényel, így könnyen előfordulhat, hogy elfelejtesz magadra is időt szánni. Az első hónapokban törekedj arra, hogy amikor babád alszik, te is aludj vagy legalábbis pihenj. Találj olyan tevékenységeket, amelyek feltöltenek és segítenek relaxálni. Legyen az egy rövid meditáció, ima, kedvenc zenéd hallgatása, vagy egy gyors fürdő. Ez segít majd abban, hogy jobb lelkiállapotban légy, és energikusabban tudj gondoskodni a kicsiről, miközben önmagadért is teszel valamit.
#8. tipp / trükk:
Sose feledkezz meg önmagadról!
A kisbabával töltött első időszak tele van új kihívásokkal, amelyek kihatással lehetnek a kapcsolatotokra is a pároddal. Amíg te a babádról gondoskodsz, öleled, puszilod, simogatod, sőt még szoptatod is – neked az elegendőbb feltöltődést, intimitást biztosít, mint amiben a párod részesülni tudna általad. Fontos tudatosítani, hogy a köztetek lévő közelségre és törődésre való igényeitek változhat ebben az időszakban. Más lehet a tiéd, és más az övé.
Biztasd a párodat, hogy vegyen aktívan részt a babátok gondozásában, ezáltal ő is megtapasztalhatja ezt az újfajta közelséget. Ezen felül, keressetek lehetőségeket a kettesben töltött minőségi időre is.
9. tipp / trükk:
Tudatosan gondoskodj a pároddal való kapcsolatod ápolásáról is!
Az, hogy hol alszik a baba, és milyen legyen a szoba elrendezése csak egyik szelete annak, hogy a babád nyugodtan aludjon. Ugyanis, gondolj majd mindig arra is, hogy a babád még nem tud olyan szuperül alkalmazkodni a környezeti változásokra, mint te. Az talán köztudott, hogy nem szeretik az állott levegőt, és a dohányfüstös lakás még életveszélyes is számára. Emellett az is fontos, hogy milyen a szoba hőmérséklete.
Valamiért az terjedt el, hogy legyen nagyon meleg a babaszobájában, de ez különösen veszélyes a baba alvásakor. Tudod kell, hogy a kisbabádnak az ideális alvási hőmérséklet 20°-22°C között van. Fontos az is, hogy gyakran szellőztesd át a szobát, (persze hideg téli napokon ne maradj vele addig a szobában).
A friss, tiszta, hűvösebb levegő nemcsak hogy egészségesebb, de így könnyebben is alszik.
10. tipp/ trükk:
A megfelelő hőmérséklet az ideális babaalvás kulcsa.
Szóval amikor éjjel már több órája nem alszik el a babád, a megoldás az, hogy szellőztetek ki és csak ezt követően kezdd el ismét, gyorsítottan, az esti rutint, így megmutatva a babádnak, hogy most az alvás ideje van.
⚠ Altatási /alvási gondok esetén kérj online konzultációt tőlem, és megtanítom, hogy mi ez a „gyorsított esti rutin”, ami megoldásotok lehet, link a leírásánál.
Az újszülöttek keze és lába gyakran hideg tapintású lehet az első hónapokban, hiszen a vérkeringésük még nem tökéletes. Ezért, ha tényleg meg szeretnéd tudni, hogy a kicsid fázik-e vagy éppen melege van, inkább a tarkóját tapintsd meg, ott érezheted, ha túl meleg vagy hideg a teste.
+1. tipp / trükk:
Ne a kéz- vagy lábfejét fogd meg, ha bizonytalan vagy, hogy nincs-e melege, vagy nem fázik-e, hanem a tarkóját.
Ezek voltak a tippjeim az első időszak megkönnyítéséhez. Gyorsan fusd át még egyszer a tippeket:
- Pakolj el mindent a lakásból, ami nincs napi használatban, és legyél néhány hónapig minimalista, miután a kisbabád megszületik.
- A lakásod és a táskád több pontján is hasznát veheted a pamut vagy textil pelusoknak, felfogja a pisit pelenkázáskor, melegséget, anyaszagot biztosít.
- Legyen mindig előkészítve egy váltásruha a pelenkázóra a gyorsabb átöltöztetéshez.
- Válassz praktikus babaruhákat, a lábak között patentos darabokat, a könnyebb mindennapokért!
- Válassz elől keresztbe hajtott, ne pedig bebújtatós ruhákat, ha lehet.
- Gyűrd fel a ruhát, illeszd a fejét a nyakrészbe, és bújtasd át a ruhát az arca fölött, anélkül, hogy hozzáérnél. Levételkor: Fektesd le a babát a pelenkázóra, bújtasd ki lábát, kezét, és emeld át a felgyűrt ruhát az arcán anélkül, hogy a fejét meg kellene emelned.
- Készítsd hónapfordulós emlékőrző babanaplót!
- Sose feledkezz meg önmagadról!
- Tudatosan gondoskodj a pároddal való kapcsolatod ápolásáról is!
- A megfelelő hőmérséklet az ideális babaalvás kulcsa.
- Ne a kéz- vagy lábfejét fogd meg, ha bizonytalan vagy, hogy nincs-e melege, vagy nem fázik-e, hanem a tarkóját.
🌟 Köszönöm, hogy velem tartottál a 10+1 tipp során. Remélem, ez a tananyag sok-sok kézzelfogható praktikát adott neked az első babás időszak megkönnyítésére.
Ha pedig már most szeretnél tenni az ellen, hogy ne legyetek teljesen kialvatlanok az első pár hónapban, akkor van néhány speciális trükköm a tarsolyomban, ami segítségedre lesz, kérj online konzultációt tőlem.
Említettem, hogy létezik egy „gyorsított esti rutin”, ami a kis jövevény alvási gondjainak orvoslására szolgál? Emellett pedig a „Szoptatós puska” nevű tananyagommal sok fejtöréstől megkímélhetlek. A linkelt oldalól használd a kedvezményt biztosító kuponodat az Újszülött Kisokos megvásárlásakor, amiben a „Szoptatós puska” tananyagomat is megtalálod.
Ne hagyd ki ezt a két értékes lehetőséget!